ZĀLIENS KĀ PAGALMA ROTA

 

Katra pagalma rota ir mīksts un lekns zāliens, kurā droši staigāt ar plikām pēdām un izbaudīt stiebriņu masāžu.

 Lai zāliens izskatītos "kā bildēs", nepieciešams to regulāri un, galvenokārt, pareizi kopt.

MĒSLOŠANA

Tā kā zālienu bieži īsina, tas augšanai patērē daudz barības vielu, tāpēc nepieciešams dot virsmēslojumu. Galvenās barības vielas ir slāpeklis, fosfors un kālijs.

Zāliena mēslošanu veic pavasarī un vasaras otrajā pusē. Slāpeklis veicina zaļās masas augšanu un pavasarī tas nepieciešams visvairāk.

Rudenī mēslošanai izmanto kālija un fosfora mēslojumu. Kālijs veicina augu nobriešanu, kas sevišķi svarīgi pirms ziemas.

Mēslošanu veic pirms lietus, vai arī pēc mēslošanas zālienu kārtīgi aplaista.

PĻAUŠANA

Pirmā pļaušana pēc zāliena sēšanas jāveic, kad zāliens izaudzis ~10 cm garumā. Pirmajā pļaušanas reizē jānopļauj ~ 1/3 no zāles garuma. Visa nopļautā zāle vienmēr jāsavāc.

Bieži un pareizi pļaujot tiek veicināta zāliena cerošana, kas ir galvenais, lai zāliens būtu blīvs un kvalitatīvs.

Gar koku stumbriem, pie dārza laternām, gar atbalsta sienām, nogāzēs un citās sarežģītās vietās ieteicams pļaut ar trimmeri.

Zāliena pļaušanu veic sausā laikā, kad nelīst lietus un nožuvusi rasa. Ļoti sausā un karstā vasarā nebūtu ieteicams zālienu pļaut dienas vidū, kad ir viskarstākais. Pēc pļaušanas to ieteicams aplaistīt.

Regulāra un rūpīga zāliena pļauja ir labākais līdzeklis cīņai ar nezālēm!

LAISTĪŠANA

Saulainā un sausā laikā zāliens jālaista regulāri. Nav nozīmes samitrināt tikai augsnes virskārtu, augsne jālaista kārtīgi, vismaz 10-12 cm dziļumā. Nepietiekama, virspusēja zāliena laistīšana sekmē nezāļu attīstību. Tādēļ zālienu ieteicams laistīt no rīta un vakarā.

Lai regulāri un kvalitatīvi aplaistītu zālienu, ierīko automātisko laistīšanas sistēmu. Tā nodrošina vienmērīgu teritorijas aplaistīšanu. Lietus laikā sensors atslēdz sistēmu.

MAURIŅA KOPŠANA VASARĀ

Vasaras laikā notiek aktīva zāles augšana, tāpēc mauriņu nepieciešams regulāri pabarot, aplaistīt un nopļaut.

Siltais vasaras laiks nodrošinās strauju zāles augšanu, izmantojot augsnē atrodamās uzturvielas, tāpēc vasaras beigās mauriņu nepieciešams apstrādāt ar mēslojumu. Tādējādi augsne tiks papildināta ar barības vielām, un mauriņš varēs turpināt zaļot arī rudenī.

Ja vasarā iestājas vismaz divu nedēļu sausuma periods, zāle sāk izkalst un maina krāsu. Lai tā nenotiktu, mauriņu nepieciešams laistīt. Tas jādara agri no rīta vai vēlu vakarā, lai samazinātu ūdens iztvaikošanu. Sausuma periodā augsne var kļūt cieta un blīva, tāpēc tā vispirms jāsadursta ar dārza dakšu.

Atceries, ka mauriņš nav jālaista katru dienu. Šādā gadījumā zāles saknes var ieaugties pārāk seklu. Labāk vienu vai divas reizes nedēļā mauriņu kārtīgi piesūcināt ar ūdeni.

Vasaras laikā zāle aug ļoti strauji, tāpēc mauriņš jāpļauj apmēram reizi nedēļā. Tāpat kā pavasarī, arī vasaras mēnešos jāievēro vienas trešdaļas likums, lai mauriņu neapcirptu pārāk īsu.

Visos “Mājai un dārzam” veikalos pieejams plašs produktu klāsts zāliena mēslošanai, kā arī dažādu veidu trimmeri un zāliena laistīšanas sistēmas jebkura gaumei.