VASARAS SAULGRIEŽI

Ikvienā ģimenē šos svētkus mīl un patiesi gaida, tiek pīts Jāņu vainags, dziedātas Jāņu dziesmas.

Visa ģimene sanāk, lai kopīgi sagatavotos lielajai Jāņu naktij un pavadītu šo laiku pēc iespējas jautrāk, radošāk, ievērojot senlatviešu tradīcijas un ticējumus. Arī mēs gatavojoties svētkiem, esam apkopojuši populārākās Līgo tradīcijas, kuras aplūkosim zemāk.

 

Mājas pušķošana

Viena no senajām tradīcijām ir mājas pušķošana ar Jāņu zālēm un koku zariem, kas simbolizēja mājas svētību un pasargāja no ļaunajiem gariem, slimībām un neveiksmēm. Arī mūsdienās šī tradīcija ir saglabājusies un pirms svētkiem tiek plūktas zāles un puķes. Mājas tiek rotātas ar bērzu meijām, ozolu zariem, galdos tiek liktas vāzes ar skaistajām pļavas magonēm un rudzupuķēm. Katrai saimniecei ir iespēja izpausties un izrotāt māju kā vien sirds vēlas. Katram ziedam ir sava nozīme un ietekme, piemēram, rozes vairos mīlestību, kumelītes veselību, savukārt piparmētras aizsargās no nelabvēlīgās ietekmes.

Vainagu vīšana

Arī šī tradīcija ir viena no tām, bez kuras nav iedomājami svētki. Jāņu vainags jāpin pašam, tad tajā var iepīt visas labās domas, piemeklēt īstos ziedus, nodibināt saikni ar dabu un palīdzēt piepildīties kvēlākajiem sapņiem. Vīriešiem pin vainagus no ozollapām iepinot kādu ziedu, tādā veidā vairojot vīrišķo spēku un enerģiju, sievietes pin vainagus no ziediem, lai vairotu sievišķo. Ja sieviete vēlas atraisīt sevī sievišķību vainagā var iepīt peonijas ziedu, vairot maigumu palīdzēs dzeltenā madara. Vīrietim ozolvainagā var iepīt sarkano āboliņu, dadzi vai kartupeļu ziedu, kas palīdzēs viņam Jāņu nakti pavadīt lustīgi, bet prātīgi.

Jāņu pirts

Par svarīgu tradīciju tiek uzskatīta Jāņu pirts. Tās laikā ir iespējami dažādi rituāli, kas palīdz attīrīties gan fiziski, gan garīgi, vairot labklājību, pasargāt sevi un pat dziedināties. Liela nozīme ir pirts slotiņām, kuras palīdzēs harmonizēties un uzņemt enerģiju. Bērza slotiņa palīdzēs vispārīgai veselības atgūšanai, melisas slotiņa atbrīvos no nepatīkamām domām un rūpēm, kļavas slotiņa harmonizēs emocijas, oša slotiņa palīdzēs atbrīvoties no iekšējiem kompleksiem. Arī pirtiņa pirms rituāliem būtu jāizrotā ar ziediem, liekot tos arī uz lāvām un pirms doties tajā iekšā ar visām iepriekš sagatavotajām slotiņām, nepieciešams kārtīgi nomazgāties. Pēc pēršanās ieteicams izpeldēties tuvākajā ezerā vai dīķī.

Jāņuguns

Līgo svētki nav iedomājami bez Jāņu ugunskura. Parasti tam jābūt paaugstinātā vietā, kas pēc ticējumiem nozīmē, cik tālu spīd uguns, tik tālu viss ir kārtībā. Jāņu uguns attīra no negatīvā un atbaida ļauno, savukārt uguns apspīdētie gūst veiksmi un svētību. Viens no rituāliem ir lēkšana pāri ugunskuram, tādā gadījumā uguni kurina no zemes. Lecot pāri, attīrās no visām rūpēm un bailēm.

 

 

"Mājai un Dārzam" veikalos izdevīgi pirkumi dārza mēbelēm, teltīm, nojumēm, dārza dekoriem un grila piederumiem.

 

Novēlam jums lustīgu līgošanu un priecīgus Jāņus!