Sveces un sveču dažādība Tavā mājā

Tumšajā gadalaikā tā vien gribas ienset gaismu savās mājās un sveces tam ir ļoti piemērots risinājums. Veikalos un tirdzniecības vietās iegādei pieejamas visdažādākā izmēra un krāsas sveces, tāpat arī no dažādiem izejmateriāliem izgatavotas sveces. Kādas labāk izvēlēties?

Februāris – sveču mēnesis

Senie latvieši februāri dēvēja par sveču mēnesi. Šajā mēnesī, kad tik ļoti pietrūkst saules gaismas un enerģijas, sveces liesma dod patīkamu gaišumu un ienes omulību mājoklī. Sveces dzīvā liesma apbur un spēj nomierināt, radot patīkamu atmosfēru mājās.

Februārī, kā jau sveču mēnesī, senie latvieši pievērsās sveču liešanai, kas nav izgājis no modes arī mūsdienās. Sveču liešanai piemīt ne tikai praktisks raksturs, kur galarezultātā tiek iegūta svece, bet arī 

radošs process, kurā var piedalīties visa ģimene.

Sveču dedzināšanai nav nepieciešams iemesls, Latvijā un citur pasaulē sveces tiek pirktas visu gadu, lai gan vairāk pieprasītas tās ir tieši tumšajos rudens un ziemas mēnešos. Sveces tiek dedzinātas ikdienā un dažādos svētkos, kur dažos no tiem svecēm ir ļoti liela nozīmē. Šādi svētki, kā dzimšanas dienas, kur svecīšu skaits norāda uz jubilāra vecumu un jauna posma sākumu dzīvē, kā arī ar tik zināmo tradīciju, par kvēlākās vēlēšanās iedomāšanos pirms svecīšu nopūšanas. Sava vietu sveces ir izcīnījušas daudzos cilvēku ne tik priecīgos dzīves posmos un svētkos, bet arī piemiņas un atceres brīžos.

Tik dažādās sveces veikalos un mājās

Pašlaik cilvēkiem ir iespēja iegādāties dažāda izmēra, lieluma un veida sveces, kas izgatavotas no visdažādākā veida izejmateriāliem. Lielākoties tirdzniecības vietās atradīsiet sveces, kas izgatavotas no parafīna, tomēr speciālisti iesaka izvairīties no šādu sveču iegādes. Kāpēc tā? Parafīns tiek izgatavots no jēlnaftas, savukārt sveču ražošanas procesā tiek pievienotas krāsvielas, līdz ar to svecei degot tiek piesārņota telpa, samazinot gaisa kvalitāti tajā. Šis piesārņotais gaiss kaitē cilvēka veselībai, tādēļ ne vienmēr izvēlēties lētākās sveces būs vislabākais risinājums. Regulāri dedzinot sveces, kas izgatavotas no parafīna, var nopietni kaitēt cilvēka plaušām.

Tomēr, lai cik bēdīgs stāsts būtu par parafīna svecēm, tām ir pieejamas alternatīvas. Cilvēkiem ir iespēja iegādāties sojas vaska, palmu eļļas un pat rapšu un bišu vaska sveces. Šīs sveces ir laba alternatīva, jo gaiss telpā netiks piesārņots, pasargājot cilvēka veselību. Vismazāk dzirdētās varētu būt rapšu vaska sveces, bet tās ir dabīgas un tiek ražotas no rapšu eļļas. Bišu vasks jau ir vairāk pazīstams, jo šo sveču tirgotāji bieži vien ir sastopami dažādos tirdziņos un starp vietējo ražotāju produkcijas. Bišu vaska sveču sastāvā ir ēteriskās eļļas, piepildot telpu ar tām, kad tiek dedzinātas. Turklāt bišu vaska sveces deg gandrīz divreiz ilgāk nekā parafīna sveces.

Palmu eļļas sveces ir dabīgas, lai gan daudziem saistībā ar palmu eļļu nav tās labākās asociācijas, jo pārtikas produkti ar pievienotu palmu eļļu nav veselīgi. Tomēr sveces no palmu eļļas, sauktas arī par stearīna svecēm, tiek ražotas no atjaunojama dabas materiāla

Visjaunākais sveču veids ir sveces no sojas vaska, kas radās meklējot alternatīvas dabīgajam, bet dārgajam bišu vaskam. Sojas vaska sveces deg ilgāk nekā parafīna sveces.

Iegādājieties dažāda veida un izmēra sveces visos “Mājai un Dārzam” veikalos. “Mājai un Dārzam” veikali atrodas 13 Latvijas pilsētās ar plašu produkcijas klāstu ne tikai mājām un saimniecībai, bet arī dārzam.