Siltumnīcas sagatavošana sezonai

Pavasaris jau klāt, pēdējais brīdis ķerties pie siltumnīcas sakopšanas un sagatavošanas vasaras sezonai!

 

Siltumnīcas sagatavošana vasaras sezonai

 

Pirmie dārza darbi jāuzsāk siltumnīcā, lai nenokavētu iespēju baudīt paša izaudzētos dārzeņus jau pavisam drīz. Vispirms siltumnīcā jāveic visi tīrīšanas darbi – jānovāc viss, kas palicis vēl no rudens sezonas. Tas neveicinās kaitēkļu un dažādu slimību izplatīšanos. Tāpat izplatīta prakse ir augsnes virskārtā iestrādāt neitralizētu kūdru, melnzemi, kompostētus kūtsmēslus vai kompostu.

 

Nākamais darbs ir pārbaudīt siltumnīcas konstrukcijas, īpaši tad, ja siltumnīcas konstrukcijas ir no koka. Rūpīgi pārbaudiet baļķu, balstu un spāru stiprinājuma vietas. Ja kāda no detaļām ir sapuvusi, to ieteicams nomainīt. Ja konstrukcija veidota no metāla, tad pārbaudiet vai konstrukcijā nav dziļa rūsa un notikusi kāda deformācija. Rūsu ieteicams apstrādāt un nokrāsot. Ja nepieciešams iegādāties jaunu siltumnīcu, ieskaties “Mājai un Dārzam”piedāvājumā. Siltumnīcas dažāda izmēra un lieluma, tāpat arī siltumnīcas ar plauktiņiem.

Siltumnīcā visbiežāk audzē tomātus un gurķus, kā arī papriku, salātus, redīsus un asos piparus. Ja siltumnīca tikai viena, tad dažādas kultūras var audzēt kopā, galvenais ievērot pareizu vēdināšanu un pareizi izvietot tos siltumnīcā. Tomātus vari novietot tuvāk durvīm vai logam, jo tomāti vajag caurvēju, savukārt tomātus stādi siltākā stūrītī.

Kamēr vēl ir pavisam agrs pavasaris un tomātu un gurķu stādi rindojas dēstu kastēs, siltumnīcā varat stādīt salātus un redīsus. Savukārt vēlāk salātus un baziliku vari stādīt blakus vai starp tomātiem.

 

Kā siltumnīcu sagatavot tomātu stādīšanai?

 

Ja Tavā īpašumā ir apsildāma siltumnīca, tad augsni vēlams sagatavot jau rudenī, tomātu stublājus nogriežot un visu siltumnīcu iztīrot no šiem stublājiem. Rudenī tāpat nepieciešams pārrakt augsni un izraut visas tomātu saknes, kas vēl palikuši augsnē, iestrādājot tajā kūtsmēslus.

Augsni tomātiem var sagatavot divos veidos:

1. augsnē iestrādājot kūtsmēslu vai kompostu

2. augsnē iestrādāt minerālmēslus

Pirms augu stādīšanas siltumnīcā, tai jābūt mitrai, uzrušinātai un sagatavotai vismaz 7 dienas pirms tam.

Svarīgākais par tomātu audzēšanu siltumnīcā

 

Tomāti mūsdienās ir ļoti dažādi ne tikai pēc lieluma, bet arī pēc struktūras un arī krāsas. Tomātus var audzēt pats, bet tos var iegādāties arī vietējā tirgū jau paaugušos, kad atliks tikai tos izstādīt siltumnīcā. Ja tomātus audzējat pats, plaša izvēle dažādu šķirņu un ražotāju sēklas pieejamas “Mājai un Dārzam” veikalos visā Latvijā. Atliek vien izvēlēties no plašās piedāvājuma klāsta!

 

 

Tomātus siltumnīcā stāda aptuveni 60cm attālumā vienu no otra. Starp tiem varat sastādīt baziliku vai salātus. Kad tomāti jau paaugušies, tos nepieciešams atbalstīt vai atsiet, lai tie neliektos vai kāts nepārlūztu. Tāpat tomātam augot, tiem ir jālauž pazarītes. Parasti svarīgāko informāciju par tomātu audzēšanu varat iegūt uz sēklu paciņas, ja pats audzējat tomātus.

Tomātus parasti siltumnīcā izstāda maija sākumā vai vidū, atkarībā no laikapstākļiem. Ja laiks ir mainīgs vai siltums nav pastāvīgs, labāk kādu nedēļu vēl nogaidīt.

Tomātiem to augšanas laikā nepieciešams papildus mēslojums, jo tomāts tikai ar ūdeni un augsni nespēj uzņemt visu nepieciešamo. Raža būs lielāka un tomātam vieglāk nogatavoties.