Makšķerēšana ar ProCatch

APSKATĪSIM, KAS NEPIECIEŠAMS - NO MAKŠĶERĒM UN SPOLĒM LĪDZ PAT MAZĀKAJIEM NIEKIEM

 

 

 

   Makšķerēšana ir lielisks veids, kā pavadīt laiku pašam ar sevi vai kopā ar draugiem. Tā ir aktivitāte, kas ļauj izrauties no pilsētas burzmas,  atpūsties un iespējams noķert kādu zivi gardām vakariņām. Ja jūs nekad to neesat darījis, mēs noteikti iesakām pamēģināt! Taču pirms dodaties dabā, ir dažas lietas, ko vajadzētu ņemt līdzi.

 

 

   Ja esat iesācējs, iegādāties pirmos makšķerēšanas piederumus varētu būt grūti. Ir daudz un dažādu veidu makšķeres, spoles, āķi, ēsmas un aksesuāri, kurus iespējams atrast veikalos. Lieki piebilst, ka katrs no to veidiem ir domāts kam specifiskam, ar savu īpašo pielietojumu.  Apskatīsim, kas nepieciešams – no makšķerēm un spolēm līdz pat mazākajiem niekiem, kā pludiņiem, atsvariem, āķiem. Neuztraucieties, iesācēju piederumi parasti nav nemaz tik dārgi un tie ir pieejami Mājai un Dārzam veikalos.

 

 

 

 

 

MAKŠĶERE UN SPOLE

 

 

   Makšķere ir izgatavota no elastīga, bet izturīga materiāla – parasti no stikla šķiedras vai grafīta, lai jūs varētu iemest makšķerauklu tālāk un dziļāk ūdenī. Tās var klasificēt pēc to izturības, elastības. Jums piemērotās makšķeres izvēlei jābūt atkarīgai no makšķerēšanas veida, kādu izvēlēsieties. Ja jūs nekad īsti neesat makšķerējis un esat iesācējs, izmantojiet vidēja stipruma makšķeri, kas jums sniegs lielas izvēles iespējas gan tajā, kur varat makšķerēt, gan kādas zivis jums būs iespējams noķert. Ideālās makšķeres garumam jābūt apmēram 30 centimetrus garākam par jūsu augumu.

   Makšķerēšanas spole ir piestiprināta pie makšķerkāta, lai palīdzētu jums virzīt makšķerauklu. Tās ir vieglas, lētas un ērti lietojamas. Spoles ir diezgan universālas, jo tās ir piemērotas makšķerēšanai no krasta, piestātnes vai laivas.

   Makšķerējot seklā ūdenī, mazu zivju noķeršanai vajadzētu pietikt ar garu makšķeri ar auklu. Tomēr ir arī daudz budžetam draudzīgu makšķeru un spoļu kombināciju, ar kurām jūs varat sākt.

 

 

MAKŠĶERAUKLA

 

 

   Jūs droši vien jau zināt, ka jums būs nepieciešama makšķerēšanas auka. Jūsu jaunajai spolei jau varētu būt pievienots rullītis vai divi ar makšķerauklu. Tas ir normāli, ja auklas savelkas vai saplīst neatkarīgi no tā, vai tās ir ļoti dārgas un izturīgas, vai tajās iekodis īpaši spēcīgas zivis. Jūs vēlēsieties iegādāties dažādas vienkāršas auklas vai īpašas ar dažādu stiprumu un biezumu.

   Daudzas no tām klasificē, ņemot vērā to biezumu, izturību un elastību – to stiprums atšķiras atkarībā no tā, kāda veida zivis esat plānojis zvejot. Nelabvēlīgiem vides apstākļiem ir vajadzīgas smagākas un stiprākas makšķerēšanas auklas, savukārt skaidriem ūdeņiem parasti ir vajadzīgas neredzamas, plānas un caurspīdīgas auklas, lai zivis neizbēgtu no tām.. Atcerieties, ka uz spoles vajadzētu būt vismaz 90 m auklas.

 

 

ĀĶI

 

 

   Jums noteikti ir jāiegādājas dažādi āķi, lai noķertu dažāda lieluma zivis. Šie āķi tiek izmantoti zivju noķeršanai, jo zivs, ķeroties pie ēsmas, uzķeras uz āķa. Ir dažāda veida āķi, piemēram, vienkāršais, dubultais, apaļais un trīskāršais. Bet, ja esat iesācējs, vislabāk ir sākt ar atsevišķiem āķiem. Izmēri ir no numura 32 (mazākais) līdz 19/0 (lielākais).

 

 

 

ĒSMA

 

 

  Ēsma ir tā, ko jūs piestiprināt auklas galā, lai pievilinātu zivis. Vislabākais variants parasti ir dzīvā ēsma. Tajā pašā laikā, dažāda veida zivis piesaista dažādi zivju veidi. Jums vajadzētu izvēlēties vienu no divām visizplatītākajām un efektīvākajām ēsmām: tārpiem un minnovām (mazām saldūdens zivīm). Citas lētas iespējas ir grūbas, kukurūza, maize. Jūs varat iegādāties dzīvu ēsmu vietējā veikalā vai vienkārši atrodot tārpus savā sētā, uzglabāt tos skārda bundžā ar zāli un augsni un novietot trauku aukstā, tumšā vietā, līdz esat gatavs tos pielietot makšķerēšanā, zvejošana jūrā.

 

 

MĀNEKĻI

 

 

   Mānekļu pamatā ir mākslīgas ēsmas, kas paredzētas reālu zivju atdarināšanai, lai pievērstu plēsoņa uzmanību. Zvejnieki tos glabā piederumu kastē, ja viņiem ir beigusies dzīvā ēsma vai vienkārši viņi izvēlas izmantot plastmasas ēsmu, kas nekustas. Pievilinātāju jeb mānekļu dažādība atvieglo konkrētu zivju veidu medības un ļauj viņiem gūt panākumus dažādos laika un ūdens apstākļos.

   Piemēram, gaišas krāsas mānekļi ir ideāli piemēroti saulainām dienām un dzidram ūdenim, savukārt tumšās krāsas tiek izmantotas mākoņainās dienās un tumšos ūdeņos. Divkrāsu plastmasas tārpi (ar tumšāku galvu un spilgtu astes krāsu) ir lieliski piemēroti arī duļķainiem ūdeņiem. Plastmasas tārpi – īpaši tie, kuriem ir garas astes – arī ir ļoti efektīvi. Dažāda veida mānekļus vari iegādāties Mājai un Dārzam veikalos, meklējot ProCatch produkciju.

 

     

 

 

 

ROTĒJOŠIE VIZUĻI

 

 

   Tautā sauktiem par "rotiņiem" jeb rotējošiem vizuļiem ir spēcīgs iespaids uz zivīm – bieži vien metāla māneklis izrādās sekmīgāks par dārgu silikona mānekli vai vobleri. Esiet gatavi uzsākt ietīšanu tiklīdz māneklis saskaras ar ūdeni vai pat ātrāk, neraugoties uz vieglo svaru, rotējošais tomēr grimst un, tiklīdz nogrimst, āķi aizķer ūdenszāles. Arī ProCatch vizuļus dažādās krāsās un izmēros nopērc Mājai un Dārzam veikalos vai internetveikalā www.zum.lv 

 

 

    

           

 

 

PLUDIŅI

 

 

   Pludiņi palīdz saglabāt jūsu ēsmu tuvāk ūdens virsmai un ļauj jums zināt, kad zivs ir uzķērusies uz jūsu ēsmas. Kad zivs iekodīsies tajā, jūs redzēsiet kustību, un tas būs jūsu signāls, lai rīkotos. Šī svarīgā loma pludiņus padara par būtisku zvejas rīku. Tāpat kā ar ēsmu un mānekļiem, jums ir vairākas izvēles iespējas. Tradicionālie ir izgatavoti no korķa ar nūju tajā, lai jūs varētu tos piesiet pie savas auklas. Vispopulārākie un visizplatītākie ir apaļie sarkanās un baltās plastmasas plastikāti, kas ir parocīgi, jo tos ir viegli piestiprināt pie makšķerauklas, taču tie var ierobežot, cik dziļi ūdenī jūs to liekat. Ir arī iegarenāki pludiņi, kas varat slīdēt pa auklu augšup un lejup, un kas var palīdzēt jūsu āķim nokļūt dziļāk ūdenī. Centieties nepieļaut kļūdu, pērkot pārāk lielus pludiņus. Ir svarīgi, lai pludiņš peldētu ūdens virspusē, bet tajā pašā laikā var arī nogrimt, kad zivs paņem jūsu ēsmu.

 

 

SVARIŅI

 

 

   Vēl viens svarīgs aprīkojums, kas jums būs nepieciešams, ir svariņi. Katrai izliktai auklai jums būs jāpievieno viens atsvariņš, lai tā stabilizētos, kad jūsu vieglais āķis un ēsma nogrims dziļāk. Pārliecinieties, ka jums vienmēr līdzi ir kāds lieks svariņš, jo īpaši garās makšķerēšanas reizēs jūs kādu pazaudēsiet. Svariņi parasti tiek izgatavoti no svina, bet jaunākie ir videi draudzīgāki, piemēram, misiņš, volframs, tērauds un bismuts. Tie ir arī dažādās formās un ar atšķirīgu svaru.

 

 

VIRPULĪŠI

 

 

   Jūs sapratīsiet, ka dažas ēsmas un mānekļi liks jūsu auklai griezties un griezties, līdz tā būs savīta un samezglota. Virpulītis var kalpot par savienojošo instrumentu starp jūsu auklu un ēsmu, un ļauj ēsmai griezties un brīvi pārvietoties (tāpat kā dzīvas ēsmas gadījumā), neietekmējot jūsu auklu. Virpulītim ir cilpa katrā galā, taču jūs varat iekļaut spraudni, lai palīdzētu ietaupīt laiku un pūles, piestiprinot dažādus mānekļus, ēsmas un auklu. Tomēr ņemiet vērā, ka ķēdes var viegli salūzt, it īpaši, nozvejojot lielākas zivis. Par laimi, tie ir ļoti lēti, tāpēc jūs, iespējams, varētu iegādāties arī kvalitatīvus virpulīšus.

 

 

 

KNAIBLES

 

 

   Knaibles ir ļoti noderīgas, lai izņemtu āķus no zivīm, tāpēc jums nav jāriskē savainot sevi ar asiem zobiem vai āķa galu. Jums tās var būt nepieciešami arī, lai nelaimes gadījumos izņemtu āķi no ādas.

 

 

AUKLAS GRIEZĒJS

 

 

   Makšķerēšanas auklas ir izstrādātas, lai būtu īpaši izturīgas, tāpēc jums ir nepieciešams griezējs, lai uzstādītu jaunu auklu. Jums derēs jebkurš, bet zvejnieki parasti meklē pēc iespējas mazākus, piemēram, mazas šķērītes vai nazi, lai tas ērti ievietotos piederumu kārbā.

 

 

 

PAPILDLIETAS

 

 

 

   Vēl pie ūdens der aizdomāties un noteikti noderēs saulesbrilles, pirmās palīdzības paciņa, sauļošanās krēms un piederumu kaste.

 

 

 

 

ZINĀŠANAI!

 

Valsts vides dienests atgādina, ka no 1. marta līdz 30. aprīlim sakarā ar zivju nārstu ir aizliegta jebkura veida makšķerēšana no laivām un citiem peldošiem transportlīdzekļiem visos ūdeņos, izņemot Baltijas jūru un Rīgas līci, kā arī noteiktos kanālos un caurtecēs Daugavas upju, Gaujas upju, Lielupes upju un Ventas upju baseinu apgabalos.

 

No 1. marta līdz 30. aprīlim makšķerēšana aizliegta:

 

Daugavas upju baseina apgabalā:  Juglas kanālā, Juglas upē, Loču kanālā, Mazo Baltezeru un Lielo Baltezeru savienojošā ūdenstecē, Mīlgrāvī un Sarkandaugavā.

Gaujas upju baseina apgabalā: Alūksnes ezeru un Pārmetņa ezeru savienojošā ūdenstecē, Alūksnes ezeru un Dzilnas ezeru savienojošā ūdenstecē, Auciema ezeru un Raiskuma ezeru savienojošā ūdenstecē, kā arī Ineša ezeru un Tauna ezeru savienojošā ūdenstecē.

Lielupes upju baseina apgabalā aizliegts makšķerēt Starpiņupē (Kaņiera kanālā) un Varkaļu kanālā.

Tāpat noteikts aizliegums makšķerēt Ventas upju baseina apgabala šādos kanālos un caurtecēs: Mazo Nabas un Lielo Nabas ezeru savienojošā ūdenstecē, Nabas kanālā, Papes ezera kanālā un Tirdzniecības kanālā.