Laminātu, parketu vai vinila grīdu?

Lūkojoties virspusēji, grīdas seguma izvēle varētu šķist pavisam vienkāršs uzdevums – ņemam to, kurš patīk un kuru varam atļauties.

Bet tomēr, ja vēlamies, lai izvēlētais grīdas segums mums sagādātu prieku un labi kalpotu daudzus gadus, ieteicams ņemt vērā vēl dažus būtiskus faktorus. Kādus tieši, par to šajā rakstā, kur aplūkotas priekšrocības un trūkumi tādiem grīdas segumiem kā lamināts, parkets un vinila grīdas segums.

Lamināts: demokrātiskākais grīdas segums.

Lamināts ir viena no biežākajām cilvēku izvēlēm, jo tajā veiksmīgi sabalansēti četri svarīgākie kritēriji: lamināta cena, kvalitāte, izskats un ieklāšanas sarežģītība. Būtiskākais no šiem kritērijiem ir kvalitāte, jo no tās atkarīgs, cik ilgi lamināts saglabās savu labo izskatu un cik tas maksās. Saprotams, ka, jo augstāka kvalitāte, jo lamināts būs dārgāks, un dārgākie lamināti cenas ziņā pat pietuvojas lētākajam parketam.

Izturīgs un izskatīgs. Lamināts ir veidots no vairākiem slāņiem – pamata, vidējā un virsējā jeb dekoratīvā slāņa, kuru pārklāj ļoti izturīgs aizsarglaminējums. Šī virskārta pasargā laminātu no nolietošanās, skrambām, mitruma un saules ietekmes. Tai pašā laikā tieši tās dēļ lamināts mēdz būt slidens un piesaistīt putekļus, ja tam nav antistatiskas apstrādes. Vairums laminēto grīdu ražotāju, izstrādājot savas labākās un dārgākās kolekcijas, laminē aizsargpārklājumu, kas ir antistatisks un līdz ar to arī antibakteriāls. Dekoratīvais slānis veido lamināta rakstu, visbiežāk imitējot dažādu koku struktūru, retāk – akmens, flīžu u.c. No interjera veidošanas viedokļa lamināta daudzveidīgais izskats ir liels šī grīdas seguma pluss.

Lamināta ieklāšana ir vienkārša. Lamināta ražotāji ir padomājuši arī par to, kā atvieglot tā ieklāšanu, izstrādājot laminātu ar īpašu “click” sistēmu lamināta plākšņu sānos. Lamināts ar “click” sistēmu ir ieklājams īsā laikā pašu spēkiem un ar ļoti minimālām priekšzināšanām. Tikai jāatceras par apakšklāja izmantošanu, lai lamināts nebūtu “skaļš” un neuzsūktu mitrumu, un vēl dažiem knifiņiem.

Jāsargā no ūdens. Rezumējot jāsaka, ka lielākoties lamināts kalpo labi un ilgi ar nosacījumu, ka tiek pareizi kopts. Pareizi nozīmē bez lielas mitruma klātbūtnes, jo tieši ūdens rada laminātam vislielāko apdraudējumu. Bet tas ir un paliek mākslīgi veidots grīdas segums, tāpēc laminātam vienmēr būs nedaudz zemāks prestižs kā grīdas segumiem no dabiskā koka. Un tieši šī iemesla dēļ to parasti neizvēlas cilvēki, kuri interjerā grib izmantot dabiskus materiālus.

Parkets: dabiskākais grīdas segums.

Parkets ir 100% dabisks grīdas segums, kas sastāv no ēvelētiem koka dēlīšiem (masīvkoka parkets). Tā alternatīva ir vairāku slāņu parkets, kurš sastāv no cēlkoka virspusē un skujkoka vai saplākšņa apakšpusē (trīsslāņu vai divslāņu parkets). Masīvkoka parketa lielākā priekšrocība ir tā izturība, to var droši izmantot telpās ar augstu lietošanas intensitāti, arī sabiedriskās vietās.

Masīvkoka parketa ieklāšanas tehnoloģija (pielīmēšana + pienaglošana) sniedz lielu brīvību grīdas raksta izveidē un to noslīpējot var atjaunot vairākas reizes, kas ievērojami

pagarina parketa lietošanas laiku līdz pat vairākiem desmitiem gadu. Savukārt vairākslāņu parkets ir atjaunojams 1-2 reizes un dēlīši savstarpēji savienojas tikai noteiktās

kombinācijās, bet kombinēšanas iespēju ir pietiekami daudz, lai atrastu sev tīkamāko.

Parkets- dabisks un silts. Parkets izskatīsies izcili jebkurā telpā, sniegs dabiska siltuma sajūtu un slāpēs trokšņus, jo tam ir labāka skaņas izolācija, nekā laminātam. Tomēr mājokļa saimniekiem jābūt gataviem par šīm priekšrocībām maksāt ne tikai naudā, bet arī papildu rūpēs par parketu, uzturot vienmērīgu gaisa temperatūru un mitrumu telpā, lai koka dēlīši neuzbriest vai nesaraujas, kā arī izvairoties no iespējamiem asu priekšmetu bojājumiem.

Trīsslāņu parkets. Izvēloties trīsslāņu parketu, nozīmīgākais ieguvums ir ietaupīts laiks un nauda, jo parketa virsējā kārta jau ir rūpnieciski apstrādāta un pārklāta ar laku vai eļļu, tātad – grīda ir gatava lietošanai uzreiz pēc ieklāšanas. Turklāt, ja izvēle kritusi par labu kādam no ražotāja paraugiem un parketam jau ir savs tonis, to būs daudz vieglāk iekļaut telpas interjerā atšķirībā no masīvkoka parketa, kam tonis tiek izvēlēts atsevišķi un uzklāts uz grīdas tikai pēc parketa ieklāšanas.

Trīsslāņu parketa ieklāšana ir ātrāka, nekā masīvkoka parketam, jo dēļu garajām malām trīsslāņu parketa ražotāji lielākoties izvēlas izmantot “click” savienošanas sistēmu līdzīgi kā lamināta grīdām. Līdz ar to tā ir arī vienkāršāka un paveicama pašu spēkiem, vadoties pēc ražotāja dotās instrukcijas. Tikai jāiegaumē, ka gadījumā, ja trīsslāņu parkets tiks izmantots virs apsildāmajām grīdām, to ir ieteicams līmēt pie pamatnes.

Vidējā parketa cena ievērojami pārsniedz lamināta cenu, jo izejmateriāla un ražošanas izmaksas ir krietni augstākas. Tāpēc parketu bieži vien izvēlas, iekārtojot mājokli klasiskā stilā, tātad uz daudziem gadiem. Savukārt moderna interjera cienītājus vairāk interesē lamināts, jo to nomainīt ir vienkāršāk un lētāk.

Vinila grīdas: praktiskākais grīdas segums.

Vinila grīdas segums jeb LVT (luxury vinyl tile) grīda ir salīdzinoši jauns, mums labi pazīstamajam linolejam līdzīgs materiāls. Tikai tā galvenā sastāvdaļa ir mākslīgi ražots materiāls – polivinilhlorīds, kam papildus ir pievienota stabilizējoša apakšējā kārta, stiklašķiedras starpslānis un virspusē – pret nodilumu izturīga vinila virskārta. Līdzīgi kā laminātam, arī vinila grīdu izskatu veido zem aizsargājošās kārtas ieklāta dekoratīva plēve, kas imitē koku, akmeni u.c. materiālus. Iespējamo krāsu, dizaina variantu un kombināciju ir ārkārtīgi daudz.

Vinila grīdas viegli ieklāt un kopt.

Būtiska vinila grīdas seguma priekšrocība, salīdzinot ar laminātu un parketu, ir izturība pret mitrumu, nodilumu un ķīmiskām vielām. Tas arī ļoti labi slāpē skaņu, ir antistatisks un neslīd. Tāpēc vinila grīdas segums ir ideāli piemērots ieklāšanai mājokļu koridoros, virtuvēs, vannas istabās, kā arī dažādās sabiedriskās vietās, veikalos un birojos.

Vinila grīdas, līdzīgi kā lamināts, ir vienkārši ieklājamas, ja ir zināmas pāris pamata lietas un to iespējams paveikt paša spēkiem. Bet jāņem vērā, ka vinila grīdas dēļi ir vieni no prasīgākajiem pret grīdas līdzenumu. Tie jāklāj uz ļoti līdzenas pamatnes, jo materiāla biezums ir 2-5 mm. Vinila grīdas ir arī viegli kopjamas. Lai tās kalpotu iespējami ilgāk, ieteicams izmantot tām piemērotus piemērotus mazgāšanas līdzekļus.

Izmaksu ziņā kvalitatīva vinila grīdas seguma vidējā cena ir kaut kur pa vidu starp laminātu un parketu.

Grīdas segums siltajām grīdām.

Siltajām grīdām piemērotākais būs lamināts, trīsslāņu vai divslāņu parkets un vinila grīdas segums. Masīvkoka parkets siltajām grīdām nederēs zemās siltuma vadītspējas dēļ.