KAS JĀZINA PAR BĒRZU SULU TECINĀŠANU

Uzzini, kad ir īstais laiks sākt tecināt bērzu sulas.

 

Kad ir īstais laiks sākt tecināt bērzu sulas?

Bērzu sulas iegūšanas laiks katru gadu, atkarībā no laika apstākļiem, nedaudz atšķiras. Gaisa temperatūras svārstības ietekmē arī sulas tecēšanas ātrumu – laikam kļūstot vēsākam, sula tecēs mazāk. Ja gaisa temperatūra nokritīs zem 0 grādiem, sulas bērzā sasals un tecēšana tiks pilnībā pārtraukta. Tā atkal atjaunosies, gaisa temperatūrai pieaugot. Dzidrākas bērzu sulas iegūsim sulu tecināšanas sākumā. Tad tajās būs arī mazāks olbaltumvielu daudzums un tās būs labākas uzglabāšanai.

Svarīgi dzert tūlīt pēc tecināšanas

Bērzu sulas vērtību novērtējuši jau mūsu senči. Ne velti, jo jau izsenis tās nodēvētas par nozīmīgu organisma attīrītāju no dažādiem sārņiem. Visvērtīgākās sulas ir uzreiz pēc iztecināšanas, jo tikai pirmajās pāris stundās tās satur bioloģiski aktīvu jeb dzīvo ūdeni. Šāds tas vieglāk iesaistās vielmaiņas procesos un darbojas daudz efektīvāk nekā parasts ūdens.

Bērza sula ir mazāk koncentrēta nekā kļavu sula, tāpēc arī mazāk salda. Bērzu sula satur vien 0,5 līdz 2 procentus cukura. Vēl šo sulu – gan kļavu, gan bērzu – sastāvā ir kālijs un virkne citu mikroelementu, arī vitamīnu. Tomēr to daudzums ir visai neliels, kas efektu var dot tikai izdzerot lielus daudzumus sulu.

Bērzu sulas satur:

Kāliju – 120 mg/l, Kalciju – 70 mg/l, Magniju – 11 mg/l, Mangānu – 1,2 mg/l, Cinku – 1,5 mg/l, Dzelzi – 0,1 mg/l, Fosforu – 6,4 mg/l, Nātriju – 0,2 mg/l,

Tauku tajā ir mazāk nekā – 0,1g/100ml

Olbaltumvielu ir mazāk nekā – 0,1g/100ml

Ogļhidrātu ir, apmēram – 0,9g/100ml

Kuros kokos drīkst veikt urbumus?

                           

Tāpat kā Ziemassvētkos katrs iedzīvotājs drīkst bez maksas valsts mežā nocirst tikai vienu eglīti, līdzīgi arī sulu laikā AS "Latvijas valsts meži" (LVM) apsaimniekotajās teritorijās kļavā vai bērzā katrs iedzīvotājs bez maksas var izveidot tikai vienu urbumu. Urbumus nedrīkst izdarīt kokiem, kas aug dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
 

Latvijas valsts mežos augošajos kokos sulu tecināšanai ir iespēja izdarīt arī vairāk nekā vienu urbumu, bet tas ir maksas pakalpojums saskaņā ar LVM cenrādi. Tiek noslēgts pirkuma līgums, un LVM meža iecirkņa darbinieki ierāda vietu, kur urbumus var veikt ar vismazāko kaitējumu mežam. Lai saņemtu šādu atļauju, aicinām iedzīvotājus sazināties ar attiecīgo LVM mežsaimniecību, kuras teritorijā sulas tiks iegūtas.

 

Pret koku jāizturas saudzīgi. Izvēloties kļavu vai bērzu sulas tecināšanai, jānovērtē, vai koks ir piemērots šai "procedūrai". Jāņem vērā, ka no viena un tā paša koka sulas nevajadzētu tecināt ik gadu, ir jāļauj kokam atkopties.

 

Sulu tecināšanai jāizvēlas koks, kura diametrs urbšanas vietā ir virs 40 centimetriem. Šādi koki jau ir izauguši, un tuvākā nākotnē tos, visdrīzāk, nocirtīs. Jāsaprot, ka katrs urbums rada risku inficēt koku ar trupi. Pašu urbumu vajadzētu izdarīt ne augstāk par 50 cm no zemes un urbt ar ne pārlieku resniem urbjiem. Ieteicams izmantot urbi, kas nav resnāks par 20 milimetriem, un urbumu veidot ne dziļāku par 10 cm. Ja pirms urbšanas tiek notēsta kreves miza, vajadzētu uzmanīties, lai tā netiek notēsta pilnībā līdz stumbram. Pēc sulu tecināšanas beigām urbums obligāti ir jāaiztaisa ciet. Tas jāveic ar koka tapu, kas atbilst urbuma diametram vai nedaudz lielāku.

Pēc urbuma veikšanas un sulas tecēšanas laikā koks regulāri jāapseko, ieteicams divas reizes dienā, lai nepieļautu situāciju, ka sula līst pāri traukam uz zemes.

Bērzu sulu tecināšanas komplekts

                            

Lai sulu tecināšanas procesu atvieglotu un sniegtu iespēju to darīt ikkatram, šobrīd mājsaimniecības veikalos ir iespēja iegādāties bērzu sulu tecināšanas komplektus. Tiem, kam mājās nav lielā urbja un pašu gatavotas koka tapiņas, lielisks risinājums varētu šķist veikalos nopērkamais komplekts. Tā lietošana ir ļoti viegla un ērta.