Kā izvēlēties LED spuldzes mājoklim?

Aplūkojot LED spuldžu piedāvājumu un dažādos apzīmējumus uz spuldžu iepakojuma, var rasties daudz jautājumu - kā zināt, ko nozīmē visi tie simboli, kam pievērst uzmanību,kā atrast savām vajadzībām piemērotāko risinājumu.

Vatiem ir nozīme.

Ja vēlaties noskaidrot, cik spožu gaismu konkrētā LED spuldze izstaros, jāpievērš uzmanība gaismas plūsmai. Tā tiek mērīta lūmenos (lm). Tas arī ir viens no svarīgākajiem parametriem, kam pievērst uzmanību, izvēloties gaismas diožu spuldzi. Princips ir vienkāršs - jo lielāks lūmenu skaits norādīts, jo spožāka būs spuldzes izstarotā gaisma.

Lai saprast būtu vienkāršāk, jāpatur prātā, ka 450 lūmenu LED spuldze atbilst 40 W parastajai spuldzei, savukārt 800 lm atbilst 60W spuldzītei.

Izdarīt labāko izvēli var palīdzēt arī šādas vadlīnijas:

Gaismas temperatūra

Tā tiek mērīta Kelvina grādos, un nosaka, telpā tiks izstarota zilgana, dzeltenīga vai balta gaisma.

Piemeklējot piemērotāko gaismas krāsu, jāpatur prātā, ka mūsu redzei pierastāka dzeltenīga gaisma. Tāpat arī vērts atzīmēt, ka nav tādu gaismas diožu, kas dotu balto krāsu - lai panāktu šo efektu, zilā kristāla diode tiek noklāta ar dzeltenu vielu - luminoforu, kas liek zilajai krāsai kļūt baltai.

Vērts atcerēties trīs krāsu intervālus:

  • 2700 - 3000 K izstaro dzeltenu gaismu. Spuldzes gaismas plūsma ir silta, tādēļ tā piemērota lielai daļai dzīvojamo telpu;

  • 3000 - 4100 K izstaro baltu gaismu. Vairāk piemērota darba telpām;

  • 5000 - 6500 K ir zilgana gaisma. Tiek saukta arī par ''dienas gaismu'', piemērota birojiem, darba istabām.

Vēl viens parametrs, kam noteikti jāpievērš uzmanība, ir krāsas atdeves indekss - tas tiek apzīmēts ar burtiem AR vai CRI. Tam nevajadzētu būt zemākam par 65 (ideālā variantā - vairāk kā 80). Pretējā gadījumā apgaismojums būs nekvalitatīvs, tiks kropļotas krāsas.

Par piemērotāko risinājumu mājoklim tiek uzskatīta dzeltenīgas krāsas LED spuldze ar 2700 - 3200 K temperatūru. Zilganu toņu gaismas labāk izvēlēties, iekārtojot biroja telpas, jo zilā apgaismojuma krāsa veicina darba spējas, mazina miega hormona izdalīšanos.

Mūsu redze ir pieradusi pie gaismas, kura pamatā ir dzeltena– tai ir lielāka spektra sarkanā un dzeltenā daļa. Parastās kvēlspuldzes gaismas temperatūra ir 2700–3500K. Dabīgās dienasgaismas temperatūra ir aptuveni 4200K, bet aukstas baltās gaismas (kurā vairāk zilganās spektra daļas) temperatūra ir 5500–6500kelvinu.

Spuldzes cokols.

Populārākās ir spuldzes ar E14 un E27 cokolu, taču pieejami arī dažādi citi varianti.

E14 ir spuldzīte ar tievo galu, savukārt E27 - spuldzīte ar resno galu. Abas šīs spuldzītes ir ieskrūvējamas. Piedāvājumā arī iemontējamās spuldzītes - piemēram, G4, G5, G9, G13.

Energoefektivitāte – kā saprast?

Izvēloties kādu no spuldžu veidiem, jāņem vērā arī energoefektivitātes marķējums. Labākās pieejamās ir A+ un A++ energoefektivitātes klases spuldzes. Pēc tam jāskatās uz elektrības patēriņu gadā, kas visā Eiropas Savienībā tiek rēķināts, pieņemot, ka spuldze diennaktī degs 3,7stundas. 12kWh patēriņš gadā ir labs rādītājs, taču iespējams iegādāties vēl ekonomiskākas spuldzes, kas patērēs 10 vai pat 9 kWh (A++) gadā. Ja spuldze tiks lietota mazāk par 3,7stundām diennaktī, arī elektroenerģijas patēriņš būs zemāks.

Tomēr spuldzes kalpošanas laiks vairāk atkarīgs no mājokļa elektrosistēmas īpatnībām. Ja tīklā strāva nebūs stabila, ierīces, ne tikai spuldzes, sabojāsies daudz agrāk, nekā beigsies to garantijas laiks.

Daudz labāku priekšstatu par spuldzes kalpošanas laiku dod informācija par ieslēgšanas reižu skaitu. Ja spuldzes resurss ir 20 000 ieslēgšanās reižu, tad situācijā, ja lampu ieslēdz 10 reizes dienā, tā kalpos aptuveni piecus gadus.