IENES DABU MĀJOKLĪ

Augi ko apskatīsim šajā rakstā ir tik brīnumaini, ka kādu no tiem noteikti vēlēsies redzēt arī savās mājās.

Katrs, kurš sekmīgi audzējis istabas augus, ir izbaudījis gandarījumu, ko dod veselīgu, izskatīgu augu kopšana. Augi padara maigāku pilsētas skarbo ainavu, papildina interjeru, piešķir telpai dažādus dekoratīvus akcentus un ienes tajā nedaudz dabiskās vides. Mūsdienās, kad vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju mīt pilsētās, cilvēki ir zaudējuši saikni ar dabu. Taču ir zinātniski pierādīts, ka daudz, uzturoties ārpus telpām, mēs kļūstam veselāki, laimīgāki un pat gudrāki.

Augu bioenerģētiskais lauks ietekmē cilvēkus un attīra telpu. Tāpēc svarīgi zināt, kādus augus labāk izvēlēties savam mājoklim un kurā telpā tos labāk likt.

Ziedi podos no lielveikala – kas jāzina, pirms tos nes mājās

Ziedoši augi. Ziedošus un pumpuros esošus istabas augus uzreiz pārstādīt nedrīkst, tas izsauks šoku, un tie visi nobirs. Tādēļ šo augu pārstādīšana jāveic pēc ziedēšanas beigām.

Neziedoši augi. Šos augus vajadzētu pārstādīt iepriekš siltā ūdenī izmērcētos māla vai polimēra materiāla podiņos, kas ir par 2–3 cm lielāki, kā no veikala atnestais. Podā ber 2–3 cm biezu drenāžas kārtu. Augiem, kas neveido spēcīgu sakņu sistēmu, irdeno kārtu gatavo divreiz biezāku. Augsnei izvēlas kādu no atbilstošai augu grupai piedāvātiem substrātiem, kuriem jābūt istabas temperatūrā. Māla podus ieteicams ievietot skaistos dekoratīvajos podos, nekādā gadījumā tajos nelejot ūdeni mitruma nodrošināšanai. To pēc iestādīšanas lej apakštraukā un ļauj substrātam uzsūkt nepieciešamo ūdens daudzumu. Pēc tam podu novieto paliekošā vietā, kurai sākotnēji jābūt maksimāli gaišai un siltai.

Izturīgi istabas augi, to labās īpašības un ieteicamā atrašanās vieta mājoklī

Kaktuss

Kaktuss ir tuksneša augs. Līdzīgi kā citi sukulenti, proti augi, kuru atsevišķas daļas ir biezākas un tuklākas nekā parastiem augiem, kas ļauj tiem pielāgoties ilgstoši sausiem apstākļiem un smilšainai augsnei. Sukulenti parasti vajadzīgo ūdens daudzumu uzkrāj stublājos vai lapās, bet dažkārt arī saknēs, arī kaktusi spēj uzkrāt ūdens rezerves ilgstošam laika posmam. Kaktusam papildus vērība ir japievērš tikai atsevišķās situācijās. Pirmkārt, tas ir brīdī, kad šis augs ienāk jūsu mājoklī. Tad svarīgākais ir nodrošināt to ar svarīgāko, tas ir atbilstošs puķu pods, atbilstoša augsne, kā arī pareiza auga novietošanas vietas izvēle. Kaktusam vislabāk patiks vietā, kur visilgāk ir pieejama saules gaisma un ir pietiekami silts, tāpēc diez vai būs tam labākas vietas, kā vien palodze. Kaktusa kopšana ir pat ļoti viegla. Noteikti šo augu nedrīkst pārlaistīt, jo tas ir viens no riskiem, kas piemīt jebkura tuksnešu auga audzēšanā. Pārāk daudz ūdens tam tikai kaitēs. Galvenais atcerēties, ka kaktusam jāļauj augt tam piemērotā vietā ar pietiekamu dabīgo apgaismojumu.

Ziemassvētku kaktuss

Pie ieejas durvīm augs mājokli sargās no nevēlamiem viesiem, kas grib laupīt ģimenei mieru un izpostīt ģimenes pavardu. Ziemassvētku kaktuss, kā ikviens kaktuss, uzkrāj sevī negatīvo enerģiju, un mājās vai darbā vēlams to novietot telpā, kur uzturas nelabvēlīgi noskaņoti cilvēki vai slimnieki. Ziemassvētku kaktuss harmonizē vidi, rada omulīgu gaisotni un svētku noskaņu. To vēlams iegādāties jaunām ģimenēm, jo kaktuss stiprina ģimenes saites, uzlabo attiecības, sargā mājokli no negatīvām emocijām. Jo mājoklī pozitīvāka gaisotne, jo kaktuss zied krāšņākiem ziediem. Ziemassvētku kaktusu vēlams audzēt māksliniekiem un radošiem ļaudīm, jo tas cilvēkus noskaņo uz radošas stīgas. Ja Ziemassvētku kaktuss uzzied decembra vidū, tā ir zīme, ka nākamajā gadā ģimeni pavadīs veiksme, būs daudz jaunu iespaidu.

Krasula

Krasula ir absolūtais līderis starp naudas kokiem. Sukulenta lapiņas līdzinās monētām, un, jo to ir vairāk, jo vairāk naudas ienākas auga saimniekam. Augs rada prieku, labu garastāvokli, noslēgtiem cilvēkiem palīdz pārvarēt kautrību. Krasula piesaista veiksmi un bagātību, tāpēc augu vēlams turēt darbistabā, birojā vai uz palodzes mājas fasādes pusē. Kad naudas koks izplaukst ziedos, tā ir zīme, ka gaidāmi ienākumi. Krasula palīdz ģimenē saglabāt mieru un harmoniju, un šim nolūkam augu vēlams turēt viesistabā vai virtuvē. Lai pastiprinātu auga maģiskās īpašības, krasulu vēlams stādīt sarkanā podā vai ap to apsiet sarkanu lentīti. Podā var ielikt arī nelielu naudas zīmi.

Ciklamena

Ciklamena jeb alpu vijolīte. Istabas augs ar balto un sarkano ziedu ugunskuru ar magnētisku spēku pievelk saimnieka uzmanību, dāvā prieku, mazina depresiju, tāpēc tas īpaši vēlams vientuļniekiem. Vien dažas minūtes skatoties uz ciklamenu, tā nomierinās un līdzsvaros enerģiju organismā – augs uzkrāj sevī negatīvo un apmaiņā pretī dod pozitīvo enerģiju. Tā veicina auglību, uzkurina kaisli, sargā mājinieku naktsmieru, tāpēc to vēlams turēt guļamistabā. Ciklamenas podiņu iesaka nolikt arī bērnistabā, īpaši blakus pirmklasnieka rakstāmgaldam, jo tā disciplinē, palīdz skolā pārvarēt pirmās grūtības, iekļauties mācību ritmā. Ciklamena sargā no ļaunas acs, neitralizē burvestības spēku. Veiksmes piesaistīšanai to var turēt mājokļa centrā.

Dīfenbahija

Dīfenbahija ir mitro tropu lietusmežu izcelsmes augs, kas ļoti iecienīta savu izcili dekoratīvo lapu dēļ. Zināmas vairākas sugas un šķirnes. Augam vajadzīga gaiša, silta telpa ar paaugstinātu gaisa relatīvo mitrumu. Lapas bieži jārasina ar siltu, mīkstu ūdeni. Agri pavasarī jāsargā no tiešiem saules stariem, jo, turot uz palodzes, var apdegt lapas. Dīfenbahija necieš caurvēju, tāpēc jāuzmanās, atverot logu un vēdinot telpu. Augu laista vienmērīgi, bet nedrīkst pārliet, sevišķi, ja telpa ir pavēsa, jo augam var nopūt saknes. Dīfenbahijas piensula satur indīgas vielas, tāpēc, ja ģimenē aug mazi bērni, no tās labāk atteikties! Lielu, pāraugušu un īpaši šķību dīfenbahiju var atjaunot, nogriežot stublāju līdz vietai, kur tas ir taisns. No snaudošajiem pumpuriem izaugs jaunas atvases.

Acālija

Acāliju šķirnes ir plaši pazīstami telpaugi, kas zied vēlā rudenī un ziemas mēnešos. Atkarībā no šķirnes – agras, vidējas un vēlas –, zied reizi gadā – sākot no novembra līdz aprīlim. Krāsu palete ir ļoti plaša: no baltas, rozā līdz dažādas intensitātes sarkaniem toņiem, ar klajiem un pildītiem ziediem. Ir sīkziedu un lielziedu šķirnes. Acālijām tīk vēsas un gaišas telpas, tāpēc šādā viesistabā par to skaistajiem ziediem varēsiet priecāties samērā ilgi. Toties siltā telpā tās noziedēs samērā ātri, augam var nobirt lapas un pat pumpuri. Ļoti svarīgi rūpēties par auga laistīšanu ar mīkstu ūdeni. Lai skaisti ziedošu acāliju saglabātu nākamajam gadam, jāievēro speciāla tehnoloģija. Pēc noziedēšanas augu apgriež. Jūnija sākumā nes ārā dārzā un noliek noēnotā vietā. Mēslo ar rododendru mēslojumu 2 reizes mēnesī. Augu regulāri laista un rasina. Rudenī pirms salnām ienes iekšā un novieto vēsā, gaišā telpā, vairs nemēslo.

Alveja

Šis istabas augs ir ne tikai spēcīgs dziedinātājs, bet pazīstams arī ar maģiskajām īpašībām – augs sargā no nelabvēlīgas ietekmes, nelaimes gadījumiem, tāpēc to ieteicams turēt bērnistabā vai darbnīcā, īpaši, ja darbs saistīts ar bīstamiem instrumentiem. Augu var turēt arī viesistabā, kur pulcējas mājinieki un viesi, jo tas harmonizē vidi. Alveju var likt arī pie ieejas durvīm, jo augs pievilina veiksmi un atbaida sliktos garus.

Fikuss

Jau senatnē pamanīja, ka cilvēki, kuru mājās aug fikuss, retāk slimo vai slimība norit vieglākā formā. Augs attīra telpu no kaitīgiem ķīmiskiem savienojumiem, uzlabo gaisotni, atbrīvo no naida, pārdzīvojumu un trauksmes enerģijas. Šis istabas augs ir labs psihoterapeits, tas uzlabo ģimenes mikroklimatu, uzmundrina un mazina nervu saspīlējumu. Īpašniekam dod gudrību, palīdz pieņemt pareizo lēmumu, aizmirst pārestību. Nepārliecinātajiem palīdz noticēt sev, sasniegt mērķi, bet tos, kas slīkst emocijās, nomierina un liek kļūt prātīgākiem. Ja augu novieto virtuvē, ledusskapis vienmēr būs pilns, jo fikuss uzlabo materiālo labklājību. Jo augstāk novietots pods, jo lielāku labvēlību augs sniegs. Pāriem, kas netiek pie bērniņa, vēlams guļamistabā blakus gultai novietot fikusa podu. Augs uzlabo arī miegu. Savukārt viesistabā fikuss radīs patīkamu gaisotni, palīdzēs veidot draudzīgas saites starp mājiniekiem un viesiem, nolīdzinās nesaskaņas. Fikusu var turēt meditācijas telpā, jo tas sniedz gudrību un stiprina saikni ar augstākiem spēkiem.

Spatifila

Spatifilas ir dekoratīvs lapu un ziedošs podaugs, kura ziedkopa sastāv no krēmkrāsas vālītes ar sīkiem ziediņiem un baltas seglapas. Sākumā seglapa nosedz vālīti stingri, vēlāk pamazām atveras. Lapas ir mūžzaļas, veselas, spīdīgas, 60–80 cm garas, plati eliptiskas. Spatifilai vajadzīga silta telpa, visu gadu nepieciešama 18–25 ºC temperatūra, ziemā tā nedrīkst noslīdēt zem +16 ºC. Ziemā nedrīkst turēt uz aukstas palodzes vai pie pavērta loga. Pavasarī jāsargā no tiešiem saules stariem, vajadzīgs ēnojums. Toties pārāk tumšā vietā tālu no loga spatifila pārstās ziedēt. Spatifilai tīk paaugstināts gaisa relatīvais mitrums, tai patīk rasināšana, bet ūdeni uz ziediem nedrīkst liet. Vēlams laistīt ar mīkstu ūdeni, miera periodā no oktobra līdz janvārim laista mazāk. Jālaista mēreni, nedrīkst iekaltēt. Ja gaiss telpā ir pārāk sauss, lapu gali nobrūnē un apkalst.

Mirte

Mirte, ko Ieva un Ādams paņēma no Ēdenes dārza, lai tā sargā ģimenes pavardu, ir nepelnīti piemirsts istabas augs. Mirte simbolizē mieru, šķīstību, labestību, prieku, mūžīgu jaunību un mīlestību. Senāk līgavai lika galvā mirtes vainadziņu. Anglijā karaliskajās kāzās joprojām līgavas pušķī ir mirtes zariņi. Agrāk vai katrā latviešu mājā auga mirtes koks, kas palīdzēja meitām pievilināt puišus un ko uzskatīja par veiksmīgas laulības simbolu. Mirtes lika līgavas pušķī, stiprināja pie plīvura. Mūžzaļais istabas augs ar sīkajām, tumši zaļajām lapām un baltajiem ziediņiem ezotērikā joprojām ir viens no populārākajiem. Mirte palīdz ieraudzīt pravietiskus sapņus. Mirte attīra telpu un palīdz cīņā ar vīrusiem, depresiju, bailēm, trauksmi, stresu un bezmiegu. Ja ģimene vēlas bērniņu, ieteicams mājās turēt divus mirtes kokus, kas savienoti ar lentīti. Mirte piesaista materiālo labklājību, un finansiālai veiksmei vēlams maisiņā nēsāt līdzi trīs mirtes zariņus.

Zāmija

Tie, kuru bizness saistīts ar norēķiniem dolāros, veiksmei darījumos ietiecams audzēt zāmiju, ko dēvē arī par dolāru koku. Auga enerģētika piesaista veiksmi darījumos, bagātību, palīdz saimniekam pakāpties pa karjeras kāpnēm. Augu ar iegarenajām lapām vēlams turēt mājās darbistabā vai ofisā. Podā var ielikt dolāra zīmi konusa vai piramīdas formā. Lai koks nestu bagātību, cilvēkam, kas dāvina dolāru koku, pretī jādod dažas monētas. Zāmiju mēdz dēvēt arī par sievietes laimi – ja daiļā dzimuma pārstāve par to rūpējas, viņa var drīz iziet pie vīra. Svarīgi, lai sievietei koku kāds uzdāvina, nevis viņa pati to nopērk. Laime noteikti uzsmaidīs, kad tas uzziedēs. tiesa gan, zāmija zied reti, bet tās zieds līdzinās vīrieša lepnumam.

Sanpaulija

Telpaugam, kura zīdainie ziedu čemuri rudens un ziemas sezonā pārsteidz ar formu un krāsu toņu daudzveidību. Sanpaulija stiprina garīgās saites, saskaņu starp ģimenes locekļiem, telpā ienes mieru, harmoniju, sapratni. Šo puķi var novietot meditācijas telpā, jo tā veicina saikni ar augstākiem spēkiem. Un vēl – sanpaulija palīdz cīnīties ar skudrām un tarakāniem, atvaira negatīvu enerģiju. Lai atbrīvotos no nelabvēļiem, telpaugu ieteicams turēt kāpņu telpā vai uz loga mājas fasādes pusē.

Palma

Palmas kopš seniem laikiem ir ļoti iecienīti telpaugi, kas ar savām dekoratīvajām lapām neapstrīdami ieņem vadošo vietu pārējo vidū. Dažas no tām ar laiku izaug līdz griestiem, tāpēc jāpadomā, vai viesistaba ir pietiekami plaša šādam augam. Palmu audzēšanai optimāla ir ļoti gaiša telpa, bet tās jāsargā no tiešiem saules stariem, tāpēc palmas nedrīkst likt tieši uz dienvidu puses logu palodzēm. Palmām patīk svaigs gaiss, tāpēc telpas bieži jāvēdina, bet ziemas laikā tas jādara uzmanīgi. Sugas ar cietām lapām labāk pacieš telpas sauso gaisu nekā palmas ar maigām lapām. Sausais apkures gaiss un sakņu kamola iežūšana ir galvenie lapu galu brūnēšanas cēloņi, tāpēc īpaši ziemā palmas jārasina pāris reižu dienā. Visas palmas ir mitrumu mīlošas, tāpēc substrātam, kurā tās aug, vienmēr jābūt mitram, bet ne slapjam. Laistot nedrīkst apliet palmas sirdi – stumbra paresninājumā esošo augšanas konusu, no kura attīstās jaunās lapas. Ja tas sāks pūt, palma aizies bojā. Augšanas periodā no marta līdz septembrim palmas baro ar šķidru organisko vai minerālo mēslojumu. Palmas pārstādot, nedrīkst izjaukt to sakņu sistēmu. Jāraugās, lai augu neiestādītu dziļāk par sakņu kakliņu – ar substrātu jāapsedz saknes, nevis stumbrs. Pēc pārstādīšanas augu kārtīgi salaista, bet tālāk laista uzmanīgi – tikai, kad zeme kļuvusi sausa.

Līdakaste

Līdakaste mājokli sargā no ūdens āderu nelabvēlīgā starojuma, neitralizē kaitējumu, kas nāk no elektroierīcēm. Vērtīgais augs paaugstina mājinieku noturību pret gripu, vīrusinfekcijām un citām saaukstēšanās slimībām. Līdakaste saimniekam dāvā enerģiju, spēku, izturību, mazdūšīgie auga ietekmē spēj pārvarēt bailes. Līdakaste pievilina veiksmi un labklājību, mājiniekus sargā no skauģiem un nelabvēļiem. Augs mazina stresu un agresivitāti. Spēcīgās enerģētikas dēļ līdakasti nav vēlams turēt guļamistabā, tai piemērotāka vieta ir caurstaigājamā istaba vai plašs gaitenis. Taču līdakastes podu var turēt uz palodzes blakus studenta vai skolēna rakstāmgaldam, jo auga enerģija dāvā spēcīgu lādiņu, palīdz gūt panākumus mācībās.