Gaismas iedarbība uz cilvēku

Ienākot kādā telpā, mūsu uzmanību vispirms piesaista ne tik daudz enerģētika, cik gaisma. Tā uzreiz rada zināmu noskaņu.

Cilvēks ir tā veidots, ka pirmā uztvere notiek caur tādu maņu orgānu kā acis. Apkārtējā pasaule tiek uztverta pēc tā, kā katrs priekšmets atstaro gaismas viļņus.
Ko gaisma nozīmē cilvēka organismam?

Tas ir dabiskais bioloģiskais pulkstenis, pēc kura dzīvojam. Diena, nakts, ausma vai riets. Šie periodi ir kā orientieri, pa kuriem tiek sadalīta dzīvības enerģija. Tieši šis fakts ir jāņem vērā, kad vēlamies komfortabli iekārtot savu mājokli (darba un atpūtas zonas).

Telpas apgaismojums ir viena no svarīgākām interjera sastāvdaļām. Gaismai ir liela ietekme uz cilvēka labsajūtu un veselību, tāpēc ir būtiski izveidot telpā ne tikai skaistu un modernu apgaismojumu, bet veidot to nekaitīgu cilvēka veselībai.

Nepareizi vai nepietiekoši izgaismota telpa var kļūt par depresiju, galvassāpju un pat redzes traucējumu cēloni. Savukārt gaišā telpā uzlabojas garastāvoklis, paaugstinās darbaspējas. 

Kļūstot populārām rēģipša griestu konstrukcijām, biežāk tiek pielietoti arī iebūvējamie gaismekļi. Galvenā šādu gaismekļu priekšrocība ir sekojošā: šādiem gaismekļiem vajag daudz mazāk vietas nekā parastajām lustrām, kas pie neliela telpas augstuma ir būtiski.

Skaisti izskatās arī daudzlīmeņu griesti ar iestrādāto perimetrālo apgaismojumu. Šāds apgaismojums izceļ arhitektoniskās telpas formas.
Viens no pieprasītākiem apgaismojuma veidiem pašlaik ir scenāriju apgaismojums. Tas ļauj mainīt telpas apgaismojumu un pieskaņot to jūsu vajadzībām un noskaņojumam. Atkarībā no ieslēgto lampu kombinācijas (daudzuma, intensitātes) apgaismojums mainās no mierīga, pieklusināta, līdz svinīgam. Neskatoties uz lielāku gaismas ķermeņu daudzumu, šīs apgaismojuma variants ir diezgan ekonomisks, jo tiek ieslēgti tikai nepieciešamie gaismekļi.

Paradoties LED (gaismas diodes) tehnoloģijai, kļuva iespējams iestrādāt gaismiņas arī grīdas segumos- flīzēs, laminātā, parketā. Šī tehnoloģija ļauj izstrādāt īpaši plānus gaismekļus, kas arī nekarsē un patērē ļoti maz elektroenerģijas, ne vairāk 10% no patēriņa, kad izmanto kvēlspuldzes. LED gaismekļus var lietot gan telpās, gan ārā, tie ir noturīgi pret sitieniem un vibrāciju, darba mūžs šādiem gaismekļiem ir līdz 100 000 stundām. Vienīgais šādu gaismekļu trūkums ir salīdzinoši liela cena.

Ko der atcerēties plānojot apgaismojumu:
1. Sadaliet telpu, kurā plānojiet apgaismojumu, zonās. Katrai zonai nepieciešams savs apgaismojums. Pārdomājiet kāds apgaismojums būs piemērotāks katrai zonai, kombinējiet dažāda veida gaismekļus lai panāktu lielāku efektivitāti.
2. Darba virsmām jābūt labi izgaismotam. Gaismas virzienam jābūt tādam, lai stāvot pie darba virsmas uz tās neveidotos ēna.
3. Virtuvē un vannas istabā jāparedz papildus apgaismojumu. Jo šajās telpās var gūt nopietnas traumas nepietekoša apgaismojuma dēļ.
4. Pārdomājiet slēdžu izvietošanu. Vislabāk ja ir iespēja izvietot slēdžus vairākās vietās. Piemēram, guļamistabā slēdzi izvieto pie ieejas istabā un pie gultas, lai nevajadzētu celties, lai izslēgt gaismu un atgriezties gultā tumsā.
5. Atpūtas zonās labāk lietot kvēlspuldzes, tas dod siltāku un acīm patīkamāku gaismu, bet darba zonās labāk lietot halogēnspuldzes.

 

Oktobra mēnesī esi gaidīts visos "Mājai un Dārzam "veikalos, īpaši piedāvājumi dažāda veida gaismas ķermeņiem!