Briketes – ekoloģisks un energoefektīvs kurināmais materiāls

 

Pienācis pēdējais laiks, lai sagatavotos kurināšanas sezonai, jo laikapstākļi laukā liecina – siltā vasara ir pagājusi un straujiem soļiem tuvojas ziema. Tomēr aktuāls jautājums varētu būt par pareizā kurināmā materiāla izvēli.

 

Vai labāk izvēlēties malku vai briketes? Kādas ir priekšrocības izvēloties briketes?

 

Briketes ir diezgan praktisks kurināmā veids, jo to ir viegli pārvietot, tas ir ekoloģisks un energoefektīvs, kā arī nodrošina augstu siltumatdevi. Jāmin arī tas, ka briketes kā cieto kurināmo var izmantot gan kamīnos, gan dažāda veida krāsniņās un apkures sistēmās. Viena no lielākajām brikešu priekšrocībām ir tā, ka pēc kurināšanas paliek ļoti maz pelnu. Briketes izgatavo, sapresējot sasmalcinātas skujkoku vai lapu koku skaidas, kā arī tās mēdz izgatavot no šķeldas vai sasmalcinātām koku mizām. Briketes presējot, no skaidām izdalās lignīns, kas nodrošina to, ka briketes salīp un iegūst savu formu. Atkarībā no presēšanas spiediena un koka šķirnes, briketes iegūst attiecīgo masu un energovērtību. Ražotāji piedāvā iegādāties dažādu formu briketes – gan apaļas, gan četrkantīgas, ar vai bez cauruma vidū.

Kvalitatīvas briketes ir sausas, tās deg lēni, taču nodrošina lielu siltumatdevi. Briketes tiek pakotas mitruma necaurlaidīgā iepakojumā, lai tās saglabātos sausas. Iepakojums ir liela priekšrocība, piemēram, salīdzinājumā ar malku, jo briketes var daudz racionālāk uzglabāt, kā arī tās ir ērtāk pārnesāt pa mājokli, līdz ar to nav jāuztraucas par skaidām un gružiem. Svarīgi iepakojumu neatvērt līdz pat kurināšanas brīdim, citādi briketes uzsūks apkārtējā gaisa mitrumu un zaudēs savu formu.

Briketešu veidi

 Kūdras briketes pēc speciālistu atzinuma ir vienas no efektīvākajām, jo šīs briketes ilgi deg, atdod daudz siltuma un ir ekonomiskākas nekā kokskaidu briketes. Sadegot kūdrai, veidojas pelni, ko var izmantot dārzā kā mēslojumu, tomēr to ir daudz vairāk nekā no cita veida briketēm, kas daudziem var nepatikt.

Tomēr klientiem ir iespēja izvēlēties sev vispiemērotākās briketes, izmēģinot vairākus variantus un nonākot līdz vislabākajam un piemērotākajam variantam. Brikešu daudzums, ko būtu ieteicams kurināt vienā kurināšanas reizē nav noteikts, tas atkarīgs no tā kāda veida apkures sistēma vai krāsns­ tiek lietota. Brikešu lielākā priekšrocība ir to augstā siltumatdeve, kas ir pateicoties to blīvumam tās ražojot. Līdz ar to pirmoreizi izmēģinot briketes, nevajadzētu pārspīlēt ar kurināšanu.

Veikalu tīkls “Mājai un Dārzam” piedāvā saviem klientiem kokskaidu briketes, kas iepakotas 10kg smagos maisos. Briketes varat iegādāties visos “Mājai un Dārzam” veikalos visā Latvijā.